Projektowanie stron
Monkey-Forest-Ubud-

Monkey Forest Ubud – królestwo małp

Monkey Forest, czyli Małpi Gaj to królestwo małp. Łatwo tam dotrzeć, gdyż las mieści się w samym centrum Ubud, dość popularnego miasta na Bali.

Monkey Forest – królestwo małp, jest niezwykłą atrakcją turystyczną w okolicy Ubud. Leśny park, w którym żyją małpki połączony jest z kompleksem świątyń tak, by wspierać Balijczyków w pielęgnowaniu rozwoju duchowego.

Małpy żyją tu na wolności, co pozwala zwiedzającym uzyskać głęboki wgląd w życie tych fascynujących naczelnych. Można tu spotkać makaki ukryte w koronach drzew lub huśtające się na ich gałęziach, siedzące na trawie i murkach oraz idące wprost na ciebie! Szlak leśny pozwala spacerować wśród małp i zanurzyć się w balijskiej kulturze.

Monkey-Forest-Ubud-

Sacred Monkey Forest, czyli Małpi Las w Ubud

Małpi las (funkcjonuje też nazwa Małpi Gaj) to miejsce, w którym żyje około 600 makaków. Małpy podzielone są na pięć grup, z którym każda żyje na swoim terytorium. Na ogół są spokojne i nie atakują ludzi bez powodu, sprowokowane, bywają bardzo niebezpieczne. Dorosłe osobniki ważą od 2,5 kg do 8 kg, a średnia żywotność wynosi od 15 lat dla samców do 20  dla samic.

Największym zainteresowaniem cieszą się małe baby-monkey, są urocze i wyglądają bardzo niewinnie. Dodam, że są zachwycające z tylko z daleka. Jeśli nie chcesz stracić palca, lepiej do nich nie podchodź.

 < True Story! To była chwila nieuwagi. Przykucnęłam zrobić zdjęcie, gdy mała małpka szybko się do mnie zbliżyła i wskoczyła na kolana. Niewiele myśląc, wyciągnęłam rękę, by ją pogłaskać. Odwdzięczyła mi się szybko, chwytając mój palec. Na szczęście nic się nie stało. Od strażnika tylko usłyszałam : nie można dotykać małp !!).

Małpy są przyzwyczajone do obecności ludzi i podchodzą do nich blisko, by wziąć jedzenie, wyrwać butelkę wody, czy chwycić inny drobiazg, który stanie celem ich zainteresowania. Przy wejściu i na ulotkach znajdują się rekomendację dla turystów, jak zachować się w parku, by wizyta była bezpieczna zarówno dla nich, jak i dla zwierząt.

Bezpieczeństwo:

  • Dla bezpieczeństwa małp, nie karm ich żywnością przeznaczoną dla ludzi /orzeszki, chleb, ciastka/ . Małpy jedzą tylko banany, kukurydzę, ogórki
  • Nie panikuj, nie krzycz, nie uciekaj, gdy małpa na ciebie wskoczy – jej reakcja może być nieobliczalna
  • Nie patrz małpom w oczy, nie głaszcz ich
  • Pilnuj swoich rzeczy : okulary, plecaki, torebki, aparat – wszystko to może stać się celem ataku. Małpy są znane ze swoich złodziejskich umiejętności.

Sanktuarium Sacred Monkey Forest

Małpi Las w Ubud jest zaprojektowany w myśl hinduistycznej filozofii, bazującej na harmonijnych relacjach między ludźmi, naturą i bogami. Filozofia ta, to Tri Hita Karana, czyli trzy sposoby by osiągnąć duchową i fizyczną równowagę.

Na jego terenie znajdują się trzy świątynie przeznaczone wyłącznie dla osób modlących się. Przeciętny turysta nie ma tam wstępu. Z łatwością można zajrzeć przez mury, by podziwiać piękno i kunszt wnętrza świątyni.

Obecność świętego lasu jest demonstracją harmonijnego współistnienia ludzi i natury. Świątynia i las jest niezbędna by odnowić kontakt ze świtem duchowym. Utrzymują harmonię między ludźmi, naturą, a kosmosem. Modlitwy są kierowane nie tylko do duchów przodków, ale również drzew i posągów na terenie sanktuarium.

Monkey-Forest-Ubud-

Badania i konserwacja

Monkey Forest,  to nie tylko atrakcja turystyczne czy ważny element życia duchowego i gospodarczego społeczności lokalnej, ale także ważne miejsce na programie badawczo-ochronnym. Naukowcy z różnych instytucji badawczych, przybywają tutaj, by podglądać społeczne interakcje i zachowanie małp ze środowiskiem.

Na terenie parku zidentyfikowano 115 gatunków drzew, a niektóre z nich uważane są za święte i wykorzystywane do różnych balijskich praktyk duchowych. Szczególnym gatunkiem, jest drzewo Pule Bandak, które uosabia ducha lasu i jest używane do wytwarzania masek nakładanych do odprawiania świętych ceremonii. Duch zostaje wcielony w maskę.

Monkey-Forest-Ubud-
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *