Projektowanie stron
Teal and Orange - jak stworzyć własny preset w 5 krokach

Teal and Orange – jak stworzyć własny preset w 5 krokach

Chcesz się wyróżnić na instagramie i stworzyć wyjątkowy feed ? Zobacz jak zrobić własny preset w kolorystyce teal and orange.

Tak zwany Teal and Orange jest jednym z najpopularniejszych styli gradacji kolorystycznej, który ostatnio wyskakuje z sieci na każdym kroku. Jest to szczególnie widoczne na IG zwłaszcza wśród osób publikujących zdjęcia z podróży. Przy czym poziom gradingu jest bardzo różny, od ostrych turkusowo-pomarańczowych barw po odcienie bardzo subtelne. Na pewno ten schemat kolorów nie jest obcy również twórcom youtuba. Okazuje się, że efekt teal and orange można uzyskać w bardzo łatwy sposób w programie Lightroom. Kilka szybkich zmian suwaków i stworzymy razem gotowy preset teal and orange. 

Teoria barw 

Żeby zrozumieć dlaczego kolory teal and orange do siebie pasują trzeba spojrzeć na koło barw. Jest to nic innego jak graficzny model, który przedstawia sposób mieszania i powstawania barw. Ułożenie na kole nie jest przypadkowe. Barwy podstawowe to żółty, czerwony i niebieski, i jak sama nazwa wskazuje, są one podstawą tworzenia innych barw.

Na przeciwko siebie leżą barwy dopełniające, które na potrzeby tego wpisu właśnie nas interesują. Są to pary barw, które najbardziej ze sobą kontrastują, a jednocześnie siebie wzmacniają. 

Teal and orange to właściwie zestawienie barw trzeciego rzędu: niebiesko-zielonej (turkus) z pomarańczowo-czerwoną. Kolory leżące na przeciwko siebie tworzą kompozycyjną całość, nadają scenie nastrój i są dobrze odbierane przez nasz mózg.  Kombinacja turkusu z pomarańczem jest bardzo przyjemna dla naszego oka. Takie zestawienie często występuje w naturze, więc łatwo tę kolorystykę zaadoptować do fotografii podróżniczej czy outdoorowej. Wyobraź sobie ostatnie promienie zachodzącego słońca w połączeniu z ciemnoniebieskim niebem. Innym przykładem może być turkusowa woda i złota plaża, albo jesienne drzewa na tle niebieskiego nieba.

Teal and Orange - jak stworzyć własny preset w 5 krokach

Ok, ale skąd taki boom na schemat kolorystyczny teal and orange? Cała ta modna wśród influencerów kolorystyka ma swoje źródło w hollywoodzkiej kinematografii. Oprócz całego post-procesu przy produkcji filmów, kolory te pojawiają się często na plakatach reklamowych. Teal and orange przeniósł się z ekranu kin na vlogi i instagramowy feed.

To co, jesteście gotowi na preset prosto z filmu? Jeśli ciekawi was, jak zrobić taki schemat kolorów ze swojego zdjęcia, to odsyłam do Adobe Color.

Teal and Orange - jak stworzyć własny preset w 5 krokach

Teal and orange – jak stworzyć własny preset

Schemat kolorystyczny teal and orange ma nadal wielu entuzjastów, a to powoduje, że w sieci jest już przesyt i ciężko się wyróżnić. Może to powodować, że twój Instagramowy feed nie będzie oryginalny, a dla niektórych wręcz denerwujący. Nie zrozum mnie źle, nie odradzam ci tego. Ale zanim zdecydujesz się na użycie kolorystyki teal and orange przemyśl to, czy warto. Nieumiejętne żonglowanie barwą, jej odcieniem i nasyceniem może również zniszczyć zdjęcie, więc jak we wszystkim należy zachować umiar. 

Za chwilę pokażę ci, jak stworzyć swój własny preset teal and orange w programie Lightroom.

Może zdarzyć się sytuacja, że preset nie będzie pasował do twoich zdjęć. I TO JEST OK. Wygląd twojego zdjęcia zależy często od modelu aparatu jakim robisz foty oraz poprawności wykonania, zwłaszcza ekspozycji i balansu bieli. Jeśli efekt po nałożeniu presetu ciebie nie zadowala, to pobaw się suwakami ekspozycji, kontrastu, nasycenia, balansu bieli itp  i dopasuj je do swoich potrzeb. 

Własny preset teal and orange w Lightroom

1. Panel basic 

Ja zawsze zaczynam od odzyskania świateł i cieni, ustawiam punkt bieli i czerni, a na samym końcu ruszam ekspozycję i kontrast. Czasami zmieniam delikatnie clarity, co ładnie buduje mikrokontrasty na zdjęciu. Często zmniejszam również nasycenie. 

2. Krzywe

Podbicie cieni powoduje, że czarne nie jest już takie czarne, a obcięcie świateł, że białe nie jest już tak białe. Tym sposobem uzyskuje się efekt fade, niczym w filtrach VSCO. Trzeba uważać i robić to bardzo umiejętnie, w przeciwnym razie można zepsuć zdjęcie. 

3. HSL – czyli praca z odcieniem, nasyceniem i jasnością

Zakładając, że chcemy mieć przyjazny dla oka preset, zmieniamy saturację kolorów – zwłaszcza kolory niebieskie i pomarańczowy. Co ważne – pomarańczowy odpowiada z odcień skóry, więc trzeba delikatnie się z nim obchodzić. Następnie zmieniamy ich jasność – ja w tym przypadku wszytko delikatnie przyciemniłam poza kolorem żółtym. Ostatnią zakładką jest odcień – tu ma znaczenie zmiana z niebieskiego na cyjan (o ile po zmianie w zakładce kalibracja jest jeszcze taka potrzeba). Zielony przesuwam w kierunku żółtego, to też taki modny insta zabieg. Wg. uznania można zejść z pomarańczowego i podbić czerwony, ale nie zawsze jest taka potrzeba. 

4. Color grading

Teal and Orange - jak stworzyć własny preset w 5 krokach

Aby podbić efekt teal and orange do najjaśniejszych partii zdjęcia można dodać ciepły (np. żółty, pomarańczowy) odcień. Z kolej ciemne partie wypełnić zimnym tonem (np. niebieski, cyjan). Tu można również regulować ich nasycenie i balans. 


5. Kalibracja

Teal and Orange - jak stworzyć własny preset w 5 krokach

Tu jest chyba największa magia jeśli chodzi o tworzenie tego presetu. Przesunięcie suwaków czerwonego i niebieskiego, da nam gotowy efekt, choć jeszcze bardzo przejaskrawiony, wymagający trochę pracy na kolorach. [wersja hard !!!! WARNING !!! suwaki idą na max +100/-100 – tylko dla odważnych]

Darmowy preset TEAL & ORANGE

Nie chcesz się dłubać w tych suwakach? Nie szkodzi! Zapisz się na newsletter i pobierz ten gotowy preset już dziś.

 

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

4 komentarze

  1. Bardzo ciekawy i przydatny blog. Zaobserwowane na Ig, bo z pewnoscia przyda mi sie nieco wskazowek, zwłaszcza co do edytowania zdjęć. Pozdrawiam

    • Cieszę się choć to i tak przedstawione jest w wielkim skrócie. O kolorach i ich oddziaływaniu na nasz mózg, braniu pod uwagę przy układaniu kompozycji można by napisać kolejny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *