Projektowanie stron
route-66-usa

ROUTE 66 – legendarna droga USA

Route 66 wciąż przyciąga miłośników przygód z całego świata. Mustang, wiatr we włosach, głośna muzyka, bezkresne przestrzenie. Hit the road!

Route 66, to Droga Matka, Droga Legenda, niegdyś Główna Ulica Ameryki, ikona amerykańskiej wolności. Jest to jeden z symboli Stanów Zjednoczonych i na pewno jedna z najsłynniejszych dróg świata. Choć obecnie formalnie „nie istnieje”, pamięć o niej zachowała się w historii i kulturze. Route 66 to bohaterka wielu opowieści, książek, filmów i piosenek.

It winds from Chicago to LA, More than two thousand miles all the way. Get your kicks on Route 66

Tak brzmią pierwsze słowa piosenki o Route 66, napisanej przez Bobby’ego Troupa w 1946, który zauroczony trasą, zachęcał rodaków do pójścia w jego ślady.

Droga 66 wciąż przyciąga miłośników przygód z całego świata. Mustang, wiatr we włosach, głośna muzyka, bezkresne przestrzenie… trasa wijąca się przez wzgórza, góry i pustynie, palące słońce… przydrożne bary z amerykańskimi hamburgerami – marzenie nie jednej głowy 🙂

Kultowa Route 66

Route 66 to na pewno najsłynniejsza trasa w Stanach Zjednoczonych z bogatą historią w tle. Licząca 2448 mil (3940 km) droga została otwarta w 1926 roku. Połączyła wschodnie i zachodnie wybrzeże kraju. Trasa zaczyna się w Chicago i kończy na molo w Santa Monica. Biegnie przez 8 stanów i 3 strefy czasowe: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i ma finał w Kalifornii.

Droga powstała jako połączenie wielu dróg lokalnych, które biegły przez centra i główne ulice miast i miasteczek.  Stąd jej potoczna nazwa The Main Street of America. Połączonym drogom nadano jeden wspólny numer 66 dla lepszej orientacji.

Route 66 odegrała ogromną rolę w latach 30 w okresie wielkiego kryzysu, kiedy to przeszły nią fale migrującej ludności. Z powodu suszy, głodu i burz pyłowych, całe rodziny z środkowego zachodu zaczęły przemieszczać się w kierunku Kalifornii, jako ziemi obiecanej. Dla nich Route 66 była obietnicą wolności i dobrobytu, obietnicą lepszego życia. Lata 50 to z kolei okres wielkich, rodzinnych, podróży. Amerykanie wsiedli do swoich aut i ruszyli na podbój cudów natury. Sprzyjała temu też rozbudowa infrastruktury w parkach narodowych, powstały pola kempingowe. Był to okres najlepszej świetności słynnej drogi. Miasteczka przy niej ulokowane przeżywały swój boom gospodarczy. Powstawały motele, bary, warsztaty samochodowe, stacje benzynowe, rozwijał się handel.

Znaczenie Routee 66 spadło, gdy w 1956 roku uchwalono ustawę o budowie sieci autostrad. Pomału kolejne odcinki słynnej drogi zastąpiono nowoczesnymi trasami szybkiego ruchu. W 1985 roku Route 66 została oficjalnie skreślona z listy amerykańskich autostrad. Stąd przyjęło się mówić, że jest to droga, która nie istnieje. Obecnie droga 66 poza miejscami zagospodarowanymi dla ruchu turystycznego zanika, rozpada się, a fragmentami już fizycznie nie istnieje. Kiedyś po Drodze Legendzie zostanie już tylko legenda.

Historyczny odcinek Route 66

Dzięki staraniom miłośników drogi Route 66 odcinki przebiegające przez stany Illinois, Nowy Meksyk i Arizona zostały uznane za narodową drogę krajobrazową. Nadano jej nazwę Historic Route 66, który obecnie stanowi sporą atrakcję turystyczną.

Udając się w kierunku Wielkiego Kanionu warto skręcić z autostrady międzystanowej I-40 na najlepiej zachowany fragment Route 66 w Arizonie. Po drodze zobaczycie stare, opuszczone miasteczka, zwane ghost town, które lata świetności mają już za sobą. Obecnie stanowią jedynie turystyczną rozrywkę. Warto zobaczyć Oatman, Kingman, Hackberry, Selligman oraz Williams, które jest niejako „sypialnią” dla udających się do Grand Canyonu.

Miasteczka są do siebie bardzo podobne. Głownie to sklepiki z wszelkiej maści pamiątkami, stare domy, bary i restauracje, opuszczone stacje paliw, porzucone, stare auta. Między nimi muzea z pamiątkami i zapisem historii drogi 66.

route 66 usa WL26701

Oatman

Oatman, to opuszczone górnicze miasteczko. W latach, kiedy działała kopalnia, wydobyto tu ponad 40 milionów $ w złocie.  Miasto rodem z westernów ma swój unikalny klimat. Stary, stuletni hotel, bary i kilka sklepików oraz stado wścibskich, dzikich osłów, nadają jemu specyficzny charakter. Dwa razy dziennie na środku głównej ulicy odbywa się show. Krótka rabunkowa scena zakończona strzelaniną (prawie jak na dzikim zachodzie, prawie ..). Miasteczko wzięło swoją nazwę, na cześć Olive Oatman. Jej rodzina wymordowali indianie. Ona wraz z siostrą trafiła do niewoli i im służyła. Po kilku latach sprzedano ją indianom Mohave, którzy ją zaadoptowali. Olive znana jest jako biała kobieta z niebieskim, plemiennym tatuażem na brodzie.

Hackbery General Store

Hackbery General Store znajdujący się za Kingman robi ogromne wrażenie. Jest to bardzo klimatyczne miejsce na trasie Route 66 i zdecydowanie warto tam się zatrzymać. Obdrapane ściany, puste butelki coca-coli, porzucone auta, stary warsztat, poruszana wiatrem, skrzypiąca, biała tablica z napisem Route 66 – czuć tu niebywałą nostalgię za dawnymi czasami.

Seligman to z kolei maszynka do zarabiania pieniędzy. Pełno kiczowatych sklepików z pamiątkami. Przed budynkami i na dachach manekiny i scenki imitujące życie tamtych lat.

To również może ciebie zainteresować:

route-66-usa
Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

9 komentarzy

  1. Tak pięknych zdjęć dawno na żadnym blogu nie widziałam 🙂 zostanę stałym gościem. Przejechałam maleńkim fragmentem Route 66, prawie niezauważalnym. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze tam trafię i odwiedzę jakieś ghost town.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *