Projektowanie stron
ZIMOWY WYJAZD W TATRY

Zimowy wyjazd w Tatry – jak się przygotować na górskie wędrówki

Kolejny zimowy wyjazd w Tatry i kolejne przygody - do wyjścia w góry zawsze trzeba się przygotować i mieć różne scenariusze na wypadek zmiany pogody.

Plany na zimowy wyjazd w Tatry były wielkie. Miały być nocne foty podczas pełni księżyca, miały być krótkie hajki i długie spacery dolinami, szaleństwo na stokach narciarskich. Miało być pięknie, czego to ja miałam nie robić przez te 7 dni! Było pięknie … inaczej. Niebo zachmurzone i śnieżyce, zagrożenie lawinowe, zamknięte stoki. Na szczęście byłam mobilna, więc na bieżąco korygowałam plany z dnia na dzień. W góry też udało mi się pójść, choć to były raczej szlaczki (Rusinowa Polana i Gęsia Szyja, Murowaniec) niż szlaki (w planach był Kasprowy i Czerwone Wierchy). Safety First! Biorąc pod uwagę aktualne warunki panujące  w górach wołałam je podziwiać z pewnej odległości (punkty widokowe – Łapszanka, Śmiechówka, Butorowy Wierch, Wierszyki).

Zimowy wyjazd w Tatry

Planując zimowy wyjazd w Tatry z dużym wyprzedzeniem nie miałam wpływu na pogodę. Pierwsze dni w Zakopanem mocno śnieżyło. Świeży puch jest super, ale niebo zaciągnięte ciemnymi, szarymi chmurami jest mało fotogeniczne. Nie mówiąc już o lataniu dronem w taką pogodę. Moje plany na nocne zdjęcia podczas pełni księżyca legły w gruzach. Mam w głowie te wszystkie kadry, nic straconego, pełnia jest cyklicznie, więc jeszcze się uda.  Oby tylko śnieg jeszcze był. Świeży opad w górach wiąże się również z tym, że niektóre szlaki są nieprzetarte i łatwo pobłądzić. Co więcej, występuje również zagrożenie lawinowe, więc warto na bieżąco śledzić komunikaty i stosować się do zaleceń. 

Zimowe wyprawy bardzo różnią się od letnich trekkingów. Niby te same szlaki, te same miejsca, te same szczyty, ale pokryte w całości białym puchem sprawiają inne wrażenie. Trasa nagle się wydłuża, robi się trudniejsza, szlak nie jest dobrze wyraźny i przetarty, śnieg jest zdradliwy. Do tego dochodzą niskie temperatury, wiatr, czasami mgły i krótki dzień. Do górskich wędrówek trzeba się odpowiednio przygotować.

Jak się przygotować na górskie wędrówki?

Przede wszystkim punktem wyjścia jest zaplanowanie trasy i określenie celu naszej wędrówki. Zimą niektóre trasy lub wybrane odcinki mogą być zamknięte. Zdarza się, że zimowy szlak biegnie w innym miejscu niż latem. Góry zimą są niesamowicie piękne jednak bardzo niebezpieczne. Przed wyjściem zawsze trzeba sprawdzić warunki pogodowe i aktualne komunikaty GOPR. Trzeba pamiętać, że:

  • Zimą wraz z wysokością temperatury spadają znacznie poniżej zera. W związku z tym trzeba wyposażyć się w odpowiednią odzież ochronną. 
  • Po drugie odczuwalna temperatura zależy od podmuchu wiatru, a wiadomo że w wysokich górach lub otwartej ekspozycji może być to bardzo istotne. 
  • Kolejna sprawa to świeży śnieg i zaspy, które utrudniają poruszanie się. Wędrówka może trwać dłużej i kosztować sporo sił. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że szlak może być niewyraźny i łatwo z niego zboczyć. Przy dużej ilości sypkiego śniegu rośnie również zagrożenie lawinowe.
  • Innym zagrożeniem może być oblodzenie. Wydeptane szlaki mogą być śliskie, a to z kolei może skończyć się wypadkiem.
  • Zimą dzień jest krótszy, więc trasę trzeba planować z rozwagą. Zbyt ambitne plany mogą źle się skończyć. 

Pamiętaj – planując zimowy wyjazd w Tatry zawsze dostosuj trasę do panujących warunków pogodowych i własnych doświadczeń i umiejętności. Stabilna pogoda, słońce, mróz, ubity śnieg – idź śmiało w góry pamiętając o odpowiednim przygotowaniu. Przy takiej pogodzie powietrze jest przejrzyste i Tatry widać z wielu punktów widokowych, co warto wykorzystać. Śnieżyca, silny wiatr – lepiej zostań w domu lub idź na spacer do doliny. Zimowy wyjazd w tatry może być zróżnicowany, bo jest bardzo dużo innych możliwości spędzenia aktywnie czasu.

Trasa na Murowaniec

Początkowo śnieżyca, potem duży spadek temperatury i gęsta mgła. Po dotarciu na Halę Gąsienicową nie było widać żadnych szałasów i schroniska. Białe mleko otulało wszytko a śnieg zlewał się z linią horyzontu. W takich warunkach lepiej nie chodzić w wyższe partie gór.

ZIMOWY WYJAZD W TATRY
ZIMOWY WYJAZD W TATRY

Co zabrać w góry zimą?

To zależy na jakie trasy idziemy i ile czasu chcemy spędzić w górach. Jednak planując zimowy wyjazd w Tatry warto się przygotować, podstawa to:

  • odpowiednia odzież –  minimum 3 warstwy termoaktywne: pierwsza blisko ciała – bielizna (np. z wełny merino), druga środkowa – cienki polar, fleece, sweter puchowy, trzecia zewnętrzna – kurtka z membraną chroniąca przed wiatrem i opadami (może być puchowa) . Osobiście podejście robię w cienkiej bieliźnie termicznej i kurtce, a na górze ubieram pozostałe warstwy. W plecaku mam zawsze ekstra polar, gdyby było mi bardzo zimno. W górach sprawdza się zasada, by ubierać się na cebulkę. Dodatkowo: ciepłe skarpety (+ drugie zapasowe w plecaku), czapka, rękawice ( ja mam dwie pary, cienkie do robienia zdjęć, i grube narciarskie, gdy zdjęć nie robię – w moim przypadku sprawdzają się dobrze łapawice niż pięciopalczaste), ciepłe spodnie (te narciarskie się też nadają)
  • buty – najlepiej wysokie za kostkę, by chroniły przed śniegiem z dobra, przyczepną podeszwą. Można zaopatrzyć się również w stuptuty
  • sprzęt: raki lub raczki, dzięki nim łatwo pokonamy śliskie odcinki trasy;  kije trekkingowe – ułatwiają poruszanie się i odciążają nogi; rakiety śnieżne – ułatwiają poruszanie się w świeżym puchu; czekan  i kask- dla osób które idą na wysokie, strome szczyty; lawinowe ABC – jeśli teren jest zagrożony; ogrzewacze do rąk
  • apteczka- to podstawa latem i zimą
  • czołówka, latarka  – bo dzień jest krótki, baterie i akumulatorki warto trzymać blisko w cieple, blisko ciała, żeby się nie rozładowały
  • posiłki – ciepła herbata, energetyczne przekąski, orzechy, kanapki itp.  Trzeba pamietać, by jedzenie dostarczyło ciepła i odpowiednią kaloryczność dopasowaną do wysiłku. Można zabrać małą kuchenkę turystyczną i na bieżąco szykować ciepłe napoje czy jedzenie (np. liofi)
  • mapa – najlepiej papierowa, bo telefon z zimna może szybko się rozładować. A jeśli o tym mowa to na pewno powerbank. Warto mieć zapisany nr kontaktowy do TOPR ( 601-100-300) i GOPR 985
ZIMOWY WYJAZD W TATRY
ZIMOWY WYJAZD W TATRY

Trasa przez Rusinową Polanę na Gęsią Szyję

Tego dnia miałam iść z rana na Kasprowy Wierch, ale temperatura -19’C skutecznie mnie odstraszyła. Nawet moje 4 warstwy odzieży mogły by mi nie wystarczyć. Byłam parę razy zimą na Kasprowym i wiem, że tam “wieje złem”  w sensie zimno jest mega odczuwalne. Tym samym skończyłam dzień na Gęsiej Szyi i podziwiałam  Kasprowy, Giewont i Babią Górę daleko na horyzoncie w promieniach zachodzącego słońca. Do tego jak na dłoni pięknie odkryte były szczyty Tatr słowackich z Gerlachem w roli głównej.

ZIMOWY WYJAZD W TATRY

Punkty widokowe na Tatry

Tak jak wspomniałam na wstępie, nie udało mi się zrealizować wszystkich fotograficznych planów ze względu na zmienną pogodę. Jednak byłam mobilna, więc nic straconego, postanowiłam odwiedzić moje ulubione punkty widokowe i podziwiać góry z odległości.  Poranki z reguły były słoneczne, a wybrać się zimą na wschód słońca jest łatwo, bo godzina nie jest mordercza. Odwiedziłam moją ulubioną drogę w Jurgowie, słynny punkt widokowy na Łapszance, Wierszyki, Antałówkę oraz Butorowy Wierch  – ale w tym przypadku nic nie zobaczyłam, bo była wielka śnieżyca.

Zimą trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie punkty będą łatwo dostępne, pobocze albo parkingi mogą być zaśnieżone, więc nie będzie gdzie zostawić auta. Górskie drogi są wąskie i śliskie, a część z nich może być całkowicie nieprzejezdna.

ZIMOWY WYJAZD W TATRY

Jeśli podobał ci się wpis i chcesz ze mną podróżować na bieżąco, zajrzyj na mój Instagram i FB. Do usłyszenia w social mediach!

Czy wiesz, że wysyłając ten artykuł dalej pomagasz mi tworzyć kolejne treści?

Bądźmy w kontakcie

Podaj swego maila, by otrzymywać specjalne treści dedykowane moim czytelnikom (darmowe presety, tapety itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *